sobota 15. června 2013

Finské léto

Zrovna jsem se vrátila z mé dvoutýdenní návštěvy Finska. V Čechách 10 stupňů, povodně a déšť, ve Finsku bylo 27, slunce a počasí na koupání v moři. Dokonce jsem se jednou koupala, i když nevím, jestli to namočení můžu nazvat koupáním. Řekněme, že moře se ještě po těch ledech úplně neoteplilo :)
pes Hiski

Nejdřív jsme byli pár dní v Imatře, kde již tradičně vládne pohoda, odpočinek a dobré jídlo. Tentokrát jsem se ale přiměla ke sportovnímu výkonu a byla jsem párkrát běhat v lese za domem. Až na ty komáry, co mě neúnavně pronásledovali, jsem si skvěle protáhla kostru.

park za Kiasmou
Během týdne v Helsinkách jsem se tak nějak snažila učit na nadcházející zkoušku v Brně, taky jsem zašla do mé práce (kde jsem dělala praxi), měli jsme piknik s kolegyněma a kolegou a potom ještě asi 5 dalších pikniků. Helsinki v létě jsou boží, parky jsou na každém rohu a v každém parku sedí spoustu  lidí na pikniku, se zmrzlinou nebo jen s plechovkou piva. K tomu se váže zajímavost. Ve Finsku jsou plechovky na pivo (stejně jako všechny plastové a skleněné lahve od nápojů) zálohovány. Za jednu plechovku dostanete 15 centů, za malou lahev 20 centů a za půllitrovou lahev 40 centů. Což si člověk pak rozmyslí, kolik takových velkých lahví koupí. No ale zpět do parků. Lidi popíjí, dostávají se do nálady a nějakých 15 centů tam a 15 centů sem neřeší, tudíž v parcích jsou ještě taky "sběrači", kteří se sjíždí do velkých měst, aby od veselících se Finů v parku vybírali plechovky. Svojí plechovku je třeba si bránit, pokud v ní ještě něco je, jsou dost naléhaví.

O víkendu jsme se trochu vzdálili od Helsinek a podnikli malý výlet s Ondrou do Porkkaly. Měli jsme stan, víno z Moravy a lososa na grilu, k tomu dokonalý západ slunce a světlo téměř celou noc. Porkkalaniemi je poloostrov asi 50 km od Helsinek na západ a je to tam celkem skalnaté, taky spoustu ostrůvků a jehličnanů. Když bylo těch 27 stupňů, tak si člověk připadal skoro jak v Chorvatsku. 


Porkkalaniemi
 Pak jsme ještě s  Martinou a Perttem podnikli výlet na ostrov Pihlajasaari, což mě opět překvapilo. 10 minut lodí od přístavu v Helsinkách a opět taková letní pohoda na vyhřátých skalách, hned vedle gril, krásná procházka a všude labutě.Pihlajasaari


Jak jsem vlastně nikdy ve Finsku to pravé léto moc nezažila, tak teď jsem si ho teď opravdu užila. Každý slunečný a teplý den je ve Finsku tak trochu svátek a je vidět, že i Finové si to umí užít. Zimy jsem si zato užila až až, tak je to příjemná změna.

pracovně nepracovní piknik s kolegyněma z Luckan, přinesla jsem Hašlerky a měly úspěch!Moje finské plány pokračují, nyní čekám na výsledky z helsinské univerzity, jeslti se tam dostanu na magistra. Pokud jo, tak budu ve Finsku další dva roky. Snad tedy zase blog trochu oživím. Pokud se nedostanu...tak na to zatím nemyslím :)
na závěr oslavující maturanti

Žádné komentáře:

Okomentovat