pondělí 19. srpna 2013

Konec léta ve Finsku...the end of summer in Finland

Po dvouměsíční odmlce se opět hlásím z Finska. Jsem tu už měsíc. A jsem tu touhle dobou (konec léta - začátek podzimu) už potřetí. Léto se tu letos opravdu povedlo, trochu nepříjemné je, že podzim je jaksi už ve vzduchu. Naštěstí finský podzim skýtá neuvěřitelné bohatství v lesech v podobě borůvek a hub (hlavně lišek) a to mi vždycky zvedne náladu. Už třetí rok máme do začátku podzimu v mrazáku asi 5 kilo dobrot z lesa a zahrádky. Jinak se ale konec srpna nese ve stejném duchu rok co rok. Každý rok jsme touhle dobou pár dní  v Imatře a každý rok se touhle dobou nervuju kvůli tomu, co se bude dít od začátku září.

Rok 2011:
Poprvé ve Finsku na delší dobu. Elmeri (Lauřin kocour) byl ještě kotě. Bylo hodně hub a borůvek. A já jsem na začátku září začala chodit na univerzitu v Helsinkách jako exchange student na 4 měsíce. Simo měl dlouhý vlasy a jezero bylo krásný a modrý.


Rok 2012:
Kočky trochu povyrostly, hodně hub a borůvek a hodně šedivých dnů a málo modré oblohy. Nervy jsem měla z praxe, v září jsem začala pracovat v Luckanu.


Rok 2013:
Hub ještě touhle dobou moc není, kočky jsou línější a línější a Simova máma začala úspěšně pěstovat chilli papričky. Jsem nervózní ze studia magistra ve švédštině na helsinské univerzitě. Za dva týdny to vypukne. 


A short update for my non-czech speaking friends:

As you probably know, I am already starting my third year in Finland. With some breaks I am living here for two years already. First time I came to Helsinki was autumn 2011 and I was doing my exchange studies at Helsinki University. Last year I came to Finland to do my internship in the Swedish cultural and information centre Luckan. I worked there for 7 months and it gave me a lot! If you ever think about Ersasmus placement, just do it because it's so much worth it. This year I am for the first time coming to Finland with two years plan. I am starting a Master's Degree at Helsinki University. It's called Kultur och kommunikation and it will all be in Swedish. I am a bit nervous about it of course but also quite excited.

End of summer is here in Finland coming quite soon. Like about now. The temperatures doesn't really go anymore over 20 degrees but if it's not raining than it can be really nice and still quite long days. We are usually with Simo spending few days in August in Imatra where Simo's parents live. It's so nice and relaxing there. Usually there is lots of mushrooms and berries in the forests around and we make some supplies for the uppcoming winter. I love the feeling that our freezer in Helsinki is stuffed with all the good food from forest and garden. Laura's (Laura is Simo's sister) cats Oliver and Elmeri are usualy spending their holidays in Imatra too. They are the masters of relaxing, I would say they can sleep about 23 hours per day ;)

I am planing to keep this blog again this year. I started a year ago and wrote only in Czech but if there would be interest in some kind of English part, I am gladly going to write in both languages. Have a great end of summer and go to the forest after you finish reading this, it's so relaxing :)


Žádné komentáře:

Okomentovat