neděle 18. ledna 2015

Liška Bystrouška ve Finské národní opeře...a taky na talíři

V opeře v Helsinkách teď dávají Lišku Bystroušku od Leoše Janáčka. Finsky se to jmenuje Ovela Kettu. Odkaz na stránky opery a informace k opeře v angličtině tady.  Všimla jsem si po ulicích plakátu, který se mi moc líbí.

Plakát

Při bližším prozkoumání koukám na jméno a o pár dní později objevuju odkaz na tohle video:Kostýmy k opeře navrhoval finský návrhář Klaus Haapaniemi. Právo na použití fotek jsem dostala, když jsem napsala mail do Ooppery (napsala jsem v sobotu večer, v neděli v poledne mi přišla vyčerpávající odpověď - takhle se mi to líbí ;-). Paní mi poslala moc milou odpověď s informací, že od Janáčka hráli už opery Káťa Kabanová, Jenůfa a Věc Makropulos a že je ve Finsku populární a všechny hlavní role zpívala Karita Mattila, což je prý nejznámější finská operní pěvkyně. Klaus vypadá jako sympaťák, co?

Klaus Haapaniemi a kostýmy k Lišce Bystroušce.
Foto: Heikki Tuuli
Foto: Heikki Tuuli

Foto: Heikki Tuuli

A to by nebylo Finsko, aby se do toho nezamotala Iittala a nevytvořila řadu porcelánu, která se jmenuje Tanssi - tanec.

Na celou kolekci Tanssi se můžete podívat na stránkách Iittala.

Mně se to moc líbí, jak kostýmy, tak video a i ten porcelán. Je pěkné vidět, že Finsko se inspiruje a občas tu vysvitnou české záblesky. A navíc v tomto případě v tak krásném provedení. Musím říct, že se do finské opery mám chuť na Janáčka vydat. Snad se to povede, není to úplně zadarmo, ale myslím, že to bude stát za to.

A nakonec ještě promo video opery na letošní jaro, kde je vidět i něco ze zákulisí tvorby Lišky Bystroušky. A taky trochu z finského národního baletu, kde pro změnu působí čeští tanečníci.
Pár odkazů:

Finská národní opera na facebooku

Finská národní opera stránky

Liška Bystrouška

IIttala Tanssi

Klaus HaapaniemiŽádné komentáře:

Okomentovat